Nejprve je třeba zjistit, kudy povede VENTILAČNÍ POTRUBÍ z koupelny, WC, nebo kuchyně či jiných prostor (přes zeď ven, přes střechu ven, do centrální šachty), jde nám o přibližný odhad délky potrubí a v případě centrální šachty jde o to, jestli je nebo není osazena vlastním ventilátorem. Podle tohoto zjištění budeme vybírat buď VENTILÁTOR DO KOUPELNY AXIÁLNÍ nebo VENTILÁTOR DO KOUPELNY RADIÁLNÍ. Rozšířenější jsou VENTILÁTORY axiální, protože jsou levnější a často montované i tam, kde by měly být použity ventilátory radiální (centrální šachta bez ventilátoru).
Maximální délky potrubí:
Axiální ventilátor……………………..cca 3 m bez záhybů (některé ventilátory i více)
Radiální ventilátor………………….nad 5 m (nebo centrální šachta)
V dalším kroku je třeba změřit odvětrávanou místnost v m³ (délka x šířka x výška) a výsledek vynásobit koeficientem daného prostoru (např. koupelna x7). Nebo použijte náš automatický program na VÝPOČET PRŮTOKU VZDUCHU.
Příklad:
Koupelna má rozměry 2,8 m x 2,2 m a výška 2,3 m x 7(koeficient) = 99,176
V tomto případě budeme potřebovat VENTILÁTOR DO KOUPELNY pro přibližně 100 m³.
Axiální ventilátor do koupelny se vyrábí pouze ve třech velikostech, a tím je usnadněn výběr průměru trubky.
Připojení ventilátorů k potrubí:
Ø100……………..cca 100 m³
Ø125 (120)…...cca 150-180 m³
Ø150…………..…cca 250-290 m³
Ø80……………..radiální ventilátory cca 80-100 m³
Pokud je zapotřebí přechod z kruhového potrubí na ploché potrubí, je důležité dodržet stejný rozměr průměru. Tato pomůcka platí pouze pro jeden ventilátor a na jednu větev potrubí.
Kompatibilní průměry z kruhového na ploché potrubí:
Ø100………………..…55x110
Ø125…………………..60x204
Ø150…………………..90x220
KONDENZACE VODY V POTRUBÍ
Pokud se jedná o krátkou trubku přes zeď ven, je dostatečným řešením mírný spád potrubí od ventilátoru směrem dolů. V případě, že potrubí vede směrem nahoru přes půdu atd.. je vhodným řešením VÝPUSŤ KONDENZÁTU, TEPELNĚ A HLUKOVĚ IZOLOVANÉ POTRUBÍ nebo SAMOLEPÍCÍ IZOLACE na pevné hladné potrubí.
Dalším parametrem je krytí IP X4 nebo IP X5. Záleží na umístění ventilátoru:
Kde je na obrázku uveden údaj IP X4/IPX5 je myšleno, že nižší krytí je možno dát nad výšku 2,25 m.
V každém případě s vyšším krytím nic nezkazíte ani v zóně 2, pokud nemáte jistotu, že se na ventilátor nedostane voda.
Funkce ventilátoru:
ZÁKLADNÍ MODEL - je to ventilátor, který při sepnutí vypínače zapne a po vypnutí vypne.
ZPOŽDĚNÝ START - při sepnutí vypínače se zapne až po určité době, u některých modelů lze nastavit čas zpoždění.
ČASOVÝ DOBĚH - po vypnutí vypínače ventilátor stále běží po dobu časového doběhu, u některých větráků lze nastavit doba doběhu.
HYGROSTAT - ventilátor reaguje na vlhkost v místnosti čidlem hydrostatu, hodnotu vlhkosti pro spuštění ventilátoru lze nastavit a bývá v kombinaci s funkcí ČASOVÝ DOBĚH.
ČIDLO POHYBU - ventilátor reaguje na pohyb v místnosti, není zapotřebí vypínače.
Kvalita, design a cena ventilátoru:
Myslete na to, že konečný výběr je samozřejmě na Vás, my se jen pokoušíme poukázat na některé parametry, které by Vám měly usnadnit výběr. Kvalita ventilátoru je dána nízkou poruchovostí a skutečným údajem v technickém popisu ventilátoru (výkon, hlučnost atd.) Ne vždy platí, co je psáno, to je dáno. Pro usnadnění nákupu jsme několik ventilátorů označili zlatou pečetí. Design ventilátoru a celkové zpracování je důležité pro celkový architektonický design místnosti. Oblíbené jsou takzvané „dlaždice“, vypadají i po delší době čistě a jsou snadno umyvatelné. A cena??? Z vlastní zkušenosti se vyplatí připlatit za kvalitní výrobek.
Berte tento náš příspěvek jako orientační návod, JAKÝ VENTILÁTOR DO KOUPELNY.